Yaşam Koçluğu

Günümüzde pek çok kişi hayatını tek bir hedef uğruna yaşamakta ve kendisine sağlıksız bir gelecek hazırlamaktadır. Örneğin kendisine sadece iş yaşamına adamış kişiler hayatlarının diğer önemli alanlarını ıskalarlar. Bir gün tek yönlü yaşamanın bedelini ağır öderler. Bu bedel bazen bir sağlık sorunu, bazen dağılmış bir aile veya depresyon olur. Böyle bir durumda kendinizi adadığınız alanın da pek bir anlamı kalmaz. Bu noktada yaşam koçluğu devreye girerek kişinin yaşamında tek bir hedefe yönelmeden denge kurmasını sağlayarak istediği hedeflere ulaşmasında ona rehberlik eder.

Yaşam koçu; kişiyi sıkıştığı ve kararsız kaldığı noktadan çıkarmayı amaçlar. Bunu yaparken de kişiye yeni bakış açıları kazandırır. Böylece kişinin şimdiye kadar farkına varmadığı güçlerini ortaya çıkararak hayatına yeni bir yön vermesini sağlar.

 

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

Ruh sağlığı yerinde olan ancak hayatında bulunduğu noktadan memnun olmayan, aradığı yönü bulamayan ya da o yöne doğru nasıl ilerleyeceğini bilemeyen kişilere verilen hizmete yaşam koçluğu denir.

Yaşam koçu ise; hayatında işinden başını kaldıramamaktan, yakınlarına ve kendine vakit ayıramamaktan yakınan ya da hayatta ne yapmak ve ne olmak istedikleri konusunda belirsizlik yaşayan kişilerin yaşamlarını dengeleyen ve yaşamlarına anlam kazandıran kişidir. Yaşam koçu kişiye sorular sorarak yanıtlarını bulmasına, önceliklerini belirlemesine, hedefler belirleyerek bunlara nasıl ulaşacağı konusunda rehberlik eder. Kişinin sorularına cevap vermez ve yönlendirme yapmaz. Koçluk yan yana yapılan bir yolculuktur.

 

YAŞAM KOÇU NASIL ÇALIŞIR?

Yaşam koçu öncelikle kişinin bulunduğu noktayı tespit eder. Danışanı analiz ederek zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlamaya çalışır. Danışanın kişilik haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olur. Kişiyle ilgili yeterli bilgiye ulaşan yaşam koçu danışanıyla birlikte onun önceliklerini dikkate alarak ortak bir strateji geliştirir. Yani danışanın kendini yeniden şekillendirme sürecinde yol haritasını çizer. Bu süreçte danışanını büyük bir ilgi ve dikkatle dinleyen yaşam koçu; danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Ona daima enerji, güç ve motivasyon sağlar.

Yaşam koçu, danışanında yeni, güçlü, pozitif duygu ve düşünceler yaratarak onun değişimini destekler. Özetle; danışanın elindeki kartları alıp, en iyi şekilde oynamasına, bazen oyunun kurallarını değiştirmesine ya da daha iyi bir oyun kurmasına yardımcı olur.

Yaşam koçu seanslarda ve çalışmalarında as sorumluluk almaz, tüm sorumluluk danışandadır.  Çünkü bir yaşam koçu asla danışanını yönlendirmez, yönetmez, asla akıl vermez. Ona akıllı sorular sorarak, danışanının farkındalığını geliştirir. Koçluk seansları esnasında danışanının itirazlarını ve gösterdiği dirençleri ustalıkla çözer.

 

KİMLER YAŞAM KOÇLUĞU DESTEĞİ ALABİLİR?

 • Hayatı tam ve doyum verici yaşamak isteyenler.
 • Hayal ettikleri bir hayatı yaşamayanlar.yaşam_koçu_mehmet_ulubey._adanajpg
 • İçinden çıkamadıkları problemleri olanlar.
 • Hayat vizyonu ve amacı olmayanlar.
 • Hedefi olup da yeteri kadar inanç ve cesareti olmayanlar.
 • Son beş yılda hayatlarında olumlu bir gelişme olmayanlar.
 • Sürekli başına aynı şeylerin geldiğinden şikayet edenler.
 • İlişkilerinde daha başarılı olmak isteyenler.
 • Dengeli ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyenler.
 • Yaşamlarının lideri olmak isteyenler.
 • Hayatlarını daha mutlu ve doyumlu yaşamak isteyenler.
 • Kariyerini değiştirmek veya geliştirmek ve yeni kararlar almak isteyenler.
 • Sınavlara hazırlananlar.
 • Emekli olup, bunalıma girenler.
 • Meslek seçiminde kararsızlık yaşayanlar.
 • Hayatlarını planlamakta güçlük çekenler.
 • Her türlü ilişki problemi yaşayanlar. (İş, eş, aşk, arkadaşlık v.s.)
 • Yaşamlarında aynı kısır döngü tekrar edenler. (Örneğin, sürekli aldatılıyorum, işten atılıyorum, para kaybediyorum, sosyal fobim var, özgüven eksikliğim var v.s.)
 • Evliliklerinde ve ilişkilerinde tatmin edici bir seviyeye gelmek isteyenler.
 • Dengeli, sağlıklı ve doyumlu bir yaşam sürmek isteyenler.
 • 12 yaşın üzerindeki herkes yaşam koçluğu

 

YAŞAM KOÇLUĞUNUN YARARLARI NEDİR?

Yaşam koçluğu kişinin değerleri, düşünceleri ve inançlarını fark ederek kendini tanımasını sağlar. Böylece daha gerçekçi hedefler belirlemesine yardımcı olur. Kişi böylece enerjisini hedefine ulaşmak için daha verimli ve odaklanmış eylemler için harcar. Bırakmak istediği alışkanlıklardan vazgeçerek enerjisini ve motivasyonunu artırır. Hayatın ve çevrenin daha farkında olur, huzur ve rahatlığı artarken, endişe ve çaresizlik hisleri azalır.

 

YAŞAM KOÇLUĞU HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde yaşam koçluğu hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Yaşam Koçu Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey’den Direk Randevu İçin: 0533 644 22 18

Yorum 3

 1. İbrahim says:

  Yaşam koçluğu nedir deseler kendini baştan yemiden inşa etmek derim. Psikolog mehmet bey beni bildiğiniz aldı. Tüm bakınları yaptı, sıfır km hissediyorum kendimi…

 2. Fatma says:

  Yaşam koçuna ihtiyacınız varsa bence nerede olursanız olun . Mehmet ulubeyi bulunuz, verdiğiniz her emeğin karşılıgını buluyorsunuz?

 3. Gül says:

  Hayatınız bir türlü düzene girmiyor ve sürekli öteliyorsanız mehmet hocam bunun sizin için ilaç gibi gelecektir.
  Siz de artık yaşamınızda küçük dokunuşlarla mutlu olmak istiyorsanız mehmet hocamı kesinlikle tavsiye ederim.uzman psikoterapist olması artı bir avantaj hepimiz için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.