Çift Danışmanlığı

Yetişkinlikte karşılıklı bir ilişki yaşamak hepimiz için önemli bir ihtiyaçtır. Bu karşılıklı ilişki sosyal, duygusal, ekonomik ve cinsel birçok paylaşımı içerir. Ancak bu paylaşımlar keyifli zamanların yanı sıra çatışmaları da beraberinde getirir.

Çiftin bireysel değer yargıları, ihtiyaçlar, ilişki kurma şekilleri, her iki tarafın ailelerinden öğrendikleri, alışkanlıkları, sorun çözme yöntemleri zaman zaman çatışmalara neden olabilir. Böyle zamanlarda taraflar birbirlerini çok sevseler de birbirlerini anlamakta ve her iki tarafın ihtiyaçlarını karşılayan çözümler üretmekte zorlanabilirler.

Bu noktada çiftlerin ilişkiden tatmin olmaları, duygusal, sosyal, cinsel ve ekonomik boyutta sağlıklı bir dayanışma ve paylaşım içinde olmaları için bir uzmandan yardım almaları gerekebilir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Çift danışmanlığı/psikoterapisi her ne kadar aile danışmanlığı ile ortak özellikler taşısa da farklı bir kavramdır ve farklı uygulamalar, müdahaleler gerektirir. Çift danışmanlığını daha çok evlenmemiş, yalnızca flört eden, birlikte yaşayan kişilerle ilgilenmektedir.

Çift danışmanlığında iki kişi arasında var olan problemlere odaklanılır. Fakat bu problemler genelde bireysel problemlere dayalı sorunlardır. Örneğin taraflardan birinin anksiyetik (kaygılı) bir yapıda ya da öfke kontrol problemine sahip olması eşler arasında sık sık sorunlara yol açabilir.

Çift danışmanlığı/psikoterapisi sürecinde, psikoterapist çift arasındaki çatışma konularını ortaya çıkarıp, her bir bireyin hangi davranışlarının nasıl değiştirebileceği konusunda çifte farkındalık kazandırarak, çiftin daha doyum verici bir ilişki yaşayabilmesi konusunda yardımcı olur. Bu değişiklikleri sağlamanın birçok yolu vardır. Bazen çift arasında ki sorunlara odaklanılması gerekirken bazen de yalnızca taraflardan birinin yaşadığı soruna (örneğin öfke kontrol sorunu) odaklanılabilir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞININ HEDEFİ NEDİR?

Çift danışmanlığı/psikoterapisi, bireylere nasıl iletişim kuracakları, birbirlerini nasıl daha etkili dinleyecekleri, rekabetten nasıl uzak duracakları, nasıl ortak amaçlar belirleyecekleri, sorumlulukları nasıl ortak paylaşabilecekleri, birlikte ya da ayrı yaşamaya karar verebilmeleri,  gerekiyorsa ilişkiyi bitirme sürecini daha sağlıklı yürütebilmeleri konusunda destek olur. Danışma süreci bazen bireysel psikoterapi, bazen arabulucu, bazen eğitimsel, benzen de bu üçünün kombinasyonu şeklinde olabilir.

 

Özetle; çift danışmanlığı bireyler arasında yaşanan olayları farklı bir açıdan görmelerine, ifade edilemeyen duygu ve düşünceleri doğru bir şekilde ifade edebilmelerine, ilişki içindeki doğru iletişim kanallarını bulabilmelerine yani ilişki içindeki birçok sorunu çözmelerine yardımcı olabilmektedir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde çift danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey’den Direk Randevu İçin: 0533 644 22 18

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir