Çift Danışmanlığı

Yetişkinlikte karşılıklı bir ilişki yaşamak hepimiz için önemli bir ihtiyaçtır. Bu karşılıklı ilişki sosyal, duygusal, ekonomik ve cinsel birçok paylaşımı içerir. Ancak bu paylaşımlar keyifli zamanların yanı sıra çatışmaları da beraberinde getirir.

Çiftin bireysel değer yargıları, ihtiyaçlar, ilişki kurma şekilleri, her iki tarafın ailelerinden öğrendikleri, alışkanlıkları, sorun çözme yöntemleri zaman zaman çatışmalara neden olabilir. Böyle zamanlarda taraflar birbirlerini çok sevseler de birbirlerini anlamakta ve her iki tarafın ihtiyaçlarını karşılayan çözümler üretmekte zorlanabilirler.

Bu noktada çiftlerin ilişkiden tatmin olmaları, duygusal, sosyal, cinsel ve ekonomik boyutta sağlıklı bir dayanışma ve paylaşım içinde olmaları için bir uzmandan yardım almaları gerekebilir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Çift danışmanlığı/psikoterapisi her ne kadar aile danışmanlığı ile ortak özellikler taşısa da farklı bir kavramdır ve farklı uygulamalar, müdahaleler gerektirir. Çift danışmanlığını daha çok evlenmemiş, yalnızca flört eden, birlikte yaşayan kişilerle ilgilenmektedir.

Çift danışmanlığında iki kişi arasında var olan problemlere odaklanılır. Fakat bu problemler genelde bireysel problemlere dayalı sorunlardır. Örneğin taraflardan birinin anksiyetik (kaygılı) bir yapıda ya da öfke kontrol problemine sahip olması eşler arasında sık sık sorunlara yol açabilir.

Çift danışmanlığı/psikoterapisi sürecinde, psikoterapist çift arasındaki çatışma konularını ortaya çıkarıp, her bir bireyin hangi davranışlarının nasıl değiştirebileceği konusunda çifte farkındalık kazandırarak, çiftin daha doyum verici bir ilişki yaşayabilmesi konusunda yardımcı olur. Bu değişiklikleri sağlamanın birçok yolu vardır. Bazen çift arasında ki sorunlara odaklanılması gerekirken bazen de yalnızca taraflardan birinin yaşadığı soruna (örneğin öfke kontrol sorunu) odaklanılabilir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞININ HEDEFİ NEDİR?

Çift danışmanlığı/psikoterapisi, bireylere nasıl iletişim kuracakları, birbirlerini nasıl daha etkili dinleyecekleri, rekabetten nasıl uzak duracakları, nasıl ortak amaçlar belirleyecekleri, sorumlulukları nasıl ortak paylaşabilecekleri, birlikte ya da ayrı yaşamaya karar verebilmeleri,  gerekiyorsa ilişkiyi bitirme sürecini daha sağlıklı yürütebilmeleri konusunda destek olur. Danışma süreci bazen bireysel psikoterapi, bazen arabulucu, bazen eğitimsel, benzen de bu üçünün kombinasyonu şeklinde olabilir.

 

Özetle; çift danışmanlığı bireyler arasında yaşanan olayları farklı bir açıdan görmelerine, ifade edilemeyen duygu ve düşünceleri doğru bir şekilde ifade edebilmelerine, ilişki içindeki doğru iletişim kanallarını bulabilmelerine yani ilişki içindeki birçok sorunu çözmelerine yardımcı olabilmektedir.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde çift danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey’den Direk Randevu İçin: 0533 644 22 18

 

Yorum 27

 1. nesime says:

  ne ayrılabiliyoruz ne de evlenebiliyoruz. sevgilimin sürekli beni aldatacağından korkuyorum ona güvenmiyorum ama ayrılamıyorum da bana hep yalan söylüyor. en sonunda birlikte karar verdik psikoloğa gitmeye mehmet beye ulaştık teşekkür ederiz bizi çok güzel karşıladı ilk başta çok kırıldım ama sonradan anladım ben yalan söylediği için sevgilimin gitmesi gerektiğini düşünüyordum ama anladı onu o yalanlara iten benmişim şimdi herşey en azından şimdilik daha güzel üstesinden geleceğimize inanıyorum teşekkürler mehmet bey

 2. gönül says:

  mehmetı Hocaya internetten araştırmalarımız sonucu ulaştık.Kendisine öncelikle telefonda görüşüp sorunlarımızı anlattık.Terapiye gelinceye kadar önyargılarımız vardı çünkü mehmet Hocadan önce altı farklı terapistten terapi alıp hayal kırıklığı ile sonlandırmıştık.Çünkü diğer psikoterapist ler sadece seanslarını, ticari bir amacın nesnesi haline getirmişlerdi.Bu işin eğitimini almış kişilere ve her şeyden önce insanları oyalayıp kandırmaktan başka bir şey değildi.mehmet ile terapilerimize devam ettikçe diğerleri olan farkı çok iyi gördük ve anladık. Kendisine çift terapisi için başvurduğumuzda evliliğimizin temelini adeta yeniden oluşturduğumuzu fark ettik.Kendisi her şeyden önce mesleğinin sevdalısı ve işini severek yapan bir psikoterapist.Sorunlarımızı yavaş yavaş ve özümseyerek çözmemizi sağladı.Eşimle birbirimizi daha iyi anlamayı dinlemeyi ve keşfetmemizi sağladı. mehmet ulubey gerçekten başarılı bir psikoterapist ve çift terapisi kendisinin ilgilendiği bu konuda başarılı olduğu bir alan.Biz evliliğimizin ikinci yılında boşanmayı düşündük ve avukata dosya açtırdık fakat bir andamehmet beye gitme kararı alınca yeniden denemeye karar verdik.Bizim evliliğimizde Milad gerçekleşti.Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

 3. burcu says:

  Yaklaşık 1,5 ay önce geçimsizlik nedeniyle çift terapisine başladık.ilk seanstan sonra belirgin farklılıklar başladı.Aşama Aşama birbirimizi daha iyi anlamaya sorunlarımızı daha net tanımlamaya Ve çözümler üretmeye başladık.Bazen çok zorlandık konuşurken paylaşırken ama sağolsun mehmet hoca orada da uzmanlığını konuşturdu bize farklı yollar gösterdi. 6. Seanstan sonra herşey yoluna girdi birkaç seans daha gidip tam anlamıyla tüm sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Canı gönülden tüm samimiyetimle öneriyorum gerçekten işinin uzmanı Ve özellikle yaklaşımı çok profesyonel. Hiç tedirgin olmayın gönül rahatşığıyla eşinizi alın gidin muazzam memnun kalacaksınız.

 4. cihat says:

  Merhaba,mehmet Bey’e tavsiyesi ile bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine eşimle birlikte gittik. Çift terapisi danışmanlığı hizmeti aldık ve almaya da devam ediyoruz. Seanslarda eşimle girdiğimiz diyaloglarda sadece dinlemekle kalmayıp aktif bir dinleyici olduğunu ve gerekli zamanlarda müdahalelerde bulunduğunu söyleyebilirim. Diyalogların sağlıklı bir şekilde kurulmasına, sürdürülmesine ve sonlandırılmasında yönelik çalıştık kendisi ile. Uyguladığı tekniklerin ve terapi sırasındaki yerinde müdahalelerinin oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Eşimle birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oldu. Önerdiği kitaplar da oldukça faydalı idi. Problem yaşayan çiftlere gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.

 5. fikret says:

  Sevgili mehmet beyi bir arkadaşım sayesinde tanıdık. Eşim ile beraber kendisinden yardım alıyoruz. Bu zamana kadar bize problemlerimizi çözebilmemiz konusunda çok yardımları oldu. Bundan sonra da olacağından eminim. Mesleki birikim ve hakimiyetini bizlere yardım edebilmek için en etkili şekilde kullandığını her defasında hissediyoruz. Bize tavsiye ettiği kitaplar sayesinde hem kendimizi hemde evliliğimizi her geçen gün daha iyi tanıyoruz. Kendisini tanımaktan çok mutluyuz. Kesinlikle tanışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca süreçte sizi hiç yalnız bırakmıyor ve takibinizide yapıyor. Profesyonellikten ödün vermiyor ama sizede bunu negatif bir şekilde asla hissettirmiyor. Neredeyse her seansta benim düşük çenemden dolayı 10 -15 dakikasını fazladan bize ayırdı. Beklentinizi karşılayacağından hiç şüpheniz olmasın. Kensinine de selam olsun. Sevgiyle kalın…

 6. garip says:

  mehmet beyden çift terapisi noktasında destek aldık.Eşim ilk etapta terapi noktasında isteksizdi ama mehmet beyin yaklaşımı onu rahatlatınca istekle gitmeye başladı.Eşimle çok severek evlendik ama evliliğimizde bir takım sorunlar yaşadık.Bu sorunlar tartışmamız, ortak noktada buluşamamaya başlamamız ve eşimin ailesinden kaynaklıydı. mehmet bey bu sorunların çözümü odaklı bir takım çalışmalarda bulunarak sorunlarımızı etkili bir biçimde çözdü.Çok güleryüzlü, samimi ve işinde çok başarılı biri.İnsana güven veriyor ve rahatça paylaşabiliyorsunuz.Kesinlikle tavsiye ederim.Artık eşimin tavırları olumlu yönde düzeldi,daha anlayışlı,dengeyi kurabiliyor,bana değer vermeye özen gösteriyor.Eşimle paylaşamadığım birçok sorunu orada daha rahat bir biçimde dile getirebildim.Eşim orada beni dinledi ve sorunlar çözülmeye başladı mehmet bey sorunlara karşı çözüm yollarını somut bir biçimde belirtiyor.Kendisine çok teşekkür ederim.Evliliğimin düzene girmesinde emeği büyük.

 7. nihal says:

  mehmet Beyle çift terapisti olarak yaklaşık 2,5 aydır görüşüyoruz. Büyük bir ilerleme kaydettiğimizi ve gerçek sorunları görmeye ve birbirimizi anlamaya başladığımızı söyleyebilirim. Özellikle olaylardan ziyade duygular ve hislerle ilgilenerek, taraf olmadan çiftlerin birbirlerini anlamalarına yardımcı oluyor. Çatışma durumunda sizin ve muhatabınızın duygularını anlamak çözüm için önemli bir adım oluyor. Sonraki adımlarda bu durumların hasarsız atlatılmasına yardımcı oluyor. Bizim için köprüden önce son çıkıştı. Çıktık inşallah geri dönmeyiz.

 8. cihan says:

  Bazı şeylerin farkına varmak bile insana kendini iyi hissettiriyor çünkü fark etmek değişmenin ve değiştirmenin ilk adımı aslında bir şeylerin farkına varıp kaybettiğim benliği bulmamda ilk seansda olsa sizin kaybettiğiniz bazı şeyleri gün yüzüne çıkarıp kendinizle yüzleşiyorsunuz henüz yolun başındayım çünkü önümde uzun bir yol var iyi ki mehmet bey ile tanıştım en ihtiyacım olduğu dönemde ışık gibi aydınlattılar. Kesinlikle tavsiye ediyorum. mehmet bey ve karier akademi ailesine teşekkür ediyorum.

 9. derin says:

  eşimi çok seviyordum. ama yine de ilginç bir şekilde muayene olduğum doktordan etkilendim. bunun neden ve nasıl olduğunu anlamadım çok korktum ve mehmet beye koştum. sürekli ismini duyduğum birisiydi. çok teşekkür ederim o etkiyi atlattım ve şimdi eşimle eskisinden daha iyi oldu çok şükür ki iyi ki mehmet beyi tercih ettim herkese de tavsiye ediyorum.

 10. derya says:

  eşim gözlerimin önünde beni aldatıyordu. ben rol yapıyordum ama o banden daha iyi rol yapıyordu davranışları öyle ki asla aldattığına inanmazsınız. mehmet beye de böyle anlattım çünkü oğlum yalvarıyordu boşanmayın diye neyin doğru olduğunu boşanmam gerektiğini ya da boşanmamam gerektiğini tabiki mehmet vermedi. ama aptal yerini koyulduğumda nasıl davranmam gerektiğin çok iyi biliyordum ve kurtuldum. bu durumdan mehmet bey o kadar iyi birisi ki çok teşekkür ederim beni çok iyi anladı.

 11. nil says:

  çocuğum yoktu eşim çok ilgisiz davranıyordu baktığımda işinden gelip işine gidiyordu ama ben yokmuşum gibi davranıyordu. iyi olmak harika yemekler yapmak hatta güzel olmak bile yetmiyordu sanki bende mehmet beye gittim baksanız sorun bile yoktu ama vardı işte neydi bilmiyorum ama vardı. hep işlerini bahane ediyordu. neyseki herkesten adını methiyelerle duyduğum mehmet bey vardı. gerçekten anlatıldığı gibi hatta daha fazlası bence şimdi bambaşka bir hayatım var ve eşim benim peşiden koşuyor

 12. sude says:

  evlenince her şeyin değişeceğine inanmak istemiyordum. onun beni kandırabileceğini hatta incitebileceğini asla heke hele şiddet uygulayacağını hiç bilmezdim. düşünmezdim. birlikte gittik mehmet beye karıncayı bile incitemeyeceğini düşündüğüm bu adamın içinden çıkan canavarı öldürüp öldüremeyeceğini sordum kendisine
  onu çok seviyordum iyileşmeliydi ondan ayrılmak istemiyorum diye yalvardım. neyseki öyle de yaptı çok şükür eşim sorunlarını halletti şimdi tekrarda eski halimizdeyiz. teşekkür ederim mehmet bey

 13. mahinur says:

  Babamın aynısı bir adamla evlendiğim 15 yıl sonra Mehmet Bey’in odasında Mehmet beyin babamla annemin ilişkisi sonrası anladım. Ben anneme benzediğini kocamın babamın aynısı olduğun u ilk defa fark ettim. Ben ve eşim özel okulda öğretmen olmamamiza rağmen ben kocamdan dayak yiyor dum. Bundan çok utanıyordum. Eşimi çok seviyordum eşimin değişeceğini düşündüm. Ama ben değiştim tabiki eşimde değişti onu ilk defa Mehmet Bey’in odasinda dinlemiştim onun çocukluğunu hiç bilmeden ondan çocuk dünyaya getirmisim Mehmet Bey’in sayesinde her şey çok değişti. O yargılamadan suçlamadan öyle güzel bir dinleyici ki onun yanına girerken Baska bir insaniz çıktığınızda ise bambaska

 14. fatma says:

  40 yaşından sonra kendimi delirmiş ilan ettim. kocamı sevmediğimi düşünmeye başladım bana yaklaşsın istemiyordum hatta onunla aynı evde kalmak bile istemiyordum gece sabaha kadar tv izliyorum sabah akşama kadar uyuyordum. ona katlanamıyordum artık. bu yaştan sonra boşanmakta neyin nesiydi öyle birşey söz konusu olamazdı ki neyse hepsi mehmet beyi tanımam la değişti eşimin bana olan tavırları beni rahatsız ediyor ama bunu onunla konuşamıyor ondan kaçıyordum. mehmet bey bizim iletişimimizi sağladı. eşimle de konuştu ve birlikte gidiyoruz hatta gençliğimizde yaşayamadığımız birçok şeyi şimdi yaşıyoruz teşekkkürler

 15. vildan says:

  EŞİM beni hiç sevmeyecek mi mehmet hocam diye ağladım kendisine o kadar bıkmış ve yorulmuştum ki her şeyi tekbaşıma yapmaktan evliliğimizi bir suç beni de suçlusu olarak görüyordu. evlenmeden önce yaşadığımız birliktelikten dolayı benimle evlenmek zorunda hissetmiş kendini 20 yıldır bunun cezasını çekiyorum evliymiş gibi davranıyorum ama değilim mehmet hocayla konuştuk anlattım ona bunları bunları yapıyor diye katlanıyorum dedim mehmet bey öyle güzel dinliyor ki hiç yargılamadan ve işinin ehli olduğu çok belli siz karşısında döküldükçe dökülüyorsunuz önce ben değiştim beraberinde eşim değişti benim pna olan tavrım değişti eşim değişti şimd, herşey olması gerektiği gibi çok teşekkür ederim .

 16. altan says:

  Merhaba, ben 23 yılık evliyim 3 çocuğum var eşimle nişanlılık döneminden beri halledemediğimiz bir konu var, daha doğrusu benim hala içimden atamadığım.. Ayrılığı düşündüm ama çocuklar oldu o oldu bu oldu derken ayrılmak, boşanmak hem aileme hem çocuklara zarar verir diye sabrettim. Ama artık ne sabrım kaldı ne de tahammülüm. Eşimi sanki bir hayat arkadaşım değilde bir düşmanımmış gibi görmeye başladım onu mutlu etmemeye üzmeye başladım, benim de isteklerim evde geçsin istiyordum artık. Yıllarca onun isteklerine göre yaşadım şimdi bu evde benim isteklerim geçsin her konuda söz sahibi ben olayım istiyordum. Ama ona karşı sevgim olduğu için bu düşüncelerim beni rahatsız etmeye başladı, en küçük oğlum her akşam kavga gürültülerimizden sıkılıp bize Mehmet beyi buldu. Hem eşim hem de ben bireysel danışmanlık alarak evimize huzuru davet ettik. Mehmet bey ile nişanlılık yıllarımı yeniden yaşadım sanki ve şu anda ne kadar saçma düşüncelere girdiğimi gördüm o dönemde yaşadığım beni öfkeden deliye döndüren o olay artık rahatsız etmiyor. Ne de olsa geçmiş geçmişte kaldı değil mi? Eşim de şu an bana karşı daha anlayışlı ve güler yüzlü artık onu memnun ettiğimi beni sevdiğini görebiliyorum. Mehmet beye bir telefonla ulaşabileceğimi her derdimi anlatabileceğimi de. Çok teşekkür ederiz hayatında başarılar dilerim

 17. fındık says:

  Eşimle görücü usulü ile evlendik, ailem beğendi bize uygun diye kabul ettim. Evlenene kadar da mutluydum birlikte güzel vakitler geçiriyorduk, hatta ben o zamanlar üniversite de olduğum için alttan derslerim kalmasın diye bana hep yardımcı oldu birlikte hazırlandık sınavlarıma işte hayatımın erkeğini buldum demiştim. Ama aynı evi paylaşana kadar.. Evde oldukça dağınık, memnuniyetsiz biri olmuştu her şey onun isteğinde olsun istiyordu aksine bende oldukça düzenli her şeyin düzgün olmasını isteyen biriydim. Durum böyle olunca evde kavga gürültü çıkıyordu ve bende artık annemlere gitmeye başladım her kavgamızda.Bu durum beni oldukça yıpratmaya başladı Mehmet beye arkadaş tavsiyesi ile geldim. Eşimin de gelmesinin sağlıklı olacağını söyledi. Hem eşimle hem de benimle bireysel olarak seans yaptı. Şu an eşimde ben de birbirimize karşı daha iyi yaklaşıyoruz. mehmet beye teşekkür ederiz..

 18. sare says:

  Eşimle 23 senelik evliyim ama yıllardır aramızdaki iletişim bizi mutlu etmiyordu. Evet mutlu olduğumuz zamanlar da vardı ama sayısı kavga ettiğimiz zamanları geçmezdi. Ya boşanmaktı kararımız ya da bu evliliği kurtarmak için bir şeyler yapmaktı. Mehmet bey hem benimle hem de eşimle bireysel çalışarak birbirimize ilişkin davranışlarımız değişmeye başladı, kendisine emeğinden ve sabrından ötürü teşekkür ederim.. İlişkisine ve sorunlarına bakış açısı kazanmak isteyen herkese tavsiye ederim..

 19. Fatma says:

  Panik ataklarim ve evlillik sorunlarımdan dolayı Mehmet bey’e gittim. Kendisi çok sempatik ve güvenilir bir insan. Iyi bir gözlemci ve dinleyicidir. Beni her zaman tüm dikkatiyle dinledi. Görüşmelerimiz çok samimi bir atmosferde gerçekleşti. Birlikte panik ataklarımın nedenini araştırdık ve çözüm stratejileri geliştirdik. Böylece sadece birkaç seanstan sonra panik ataklarımla başa çıkmayı öğrendim. Ayrıca evlilliğim hakkında uzun zamandır ertelediğim önemli kararları vermeme yardımcı oldu. Beni harekete geçmeye ve artık pasif kalmamaya teşvik etti. Bunun evliliğim üzerine çok olumlu bir etkisi oldu. Tabii ki eşim ve ben hala yapacak çok işlerimiz var ancak ilk adım atıldı.

 20. Mesude says:

  Eşimle iletişimimizin koptuğunu düşündüğüm ve evliliğimi sorgulamaya başladığım bir zaman dilimindeydim. Mehmet bey ile konuştuğumuzda eşim ile görüşmek istedi ve eşimin işi dolayısıyla zor bir dönemden gectigi açığa çıktı. Artık görüşmelere eşim devam ediyor. Daha şimdiden bana karşı daha açık olduğunu hissediyorum.
  Çok sıcak kanlı, donanımlı ve kendinizi rahatça ifade edebileceğiniz bir uzman mehmet bey. Teşekkür ederim. 🙂

 21. Nagihab says:

  Sandım ki sorunları mizi çözecek Mehmet Ulubey hocam meğerse sorunları mizi çözmeyi öğretecek miş boşanma davamizda mahkeme zorla gönderdi bizi mehmet Ulubey hocama ama meğer bizim şansımız miş. Giderken umutsuz bir şekilde gittim benim sorunlarımı bir başkasının çözeceğine asla inanmıyordum ama ben zaten durumu çok yanlış anlamışım o çözmüyor Muş ki bize çözmeyi ogretiyormus şimdi eşimle eskisinden de iyiyiz ve kendisine çok teşekkür ederim bilgisi ilgisi

 22. Sevgi says:

  Hak ettiğiniz aşkı yaşamak istiyorsanız psikolog mehmet beyi bulunuz, bence bunun başka yolu yok.

 23. Arzu says:

  Evlilik öncesi kafam çok karışıktı. Sevdiğim adamla evlenip evlenmeme konusunda kararsızdım. İyi ki gitmişim .
  Meğer sevgilimi hiç tanımıyor muşum. Beni buyuk bir çıkmaza girmekten kurtardı

 24. Ece says:

  Siz de sevgilinizle gğzel zaman geçireniyor,sürekli eleştirildiğinizi hşssediyor ve artık mutlu değilseniz mehmet beyi görünüz. Her sey yoluna giriyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir