Aile Danışmanlığı

Kültürümüzde oldukça önemli olan aile ve evlilik olguları toplumumuzda meydana gelen değişikliklerle birlikte bazı sorunlarla karşılaşmaya başlamıştır. Toplumdaki değişikliklere ayak uyduramayan aile bireyleri evliliklerini ve birlikteliklerini sürdürme, aile yapılarını koruma konusunda birçok problem yaşamaya başlamış ve bu durumu çözmek için yardım arayışına girmiştir. Tüm bunların sonucunda Aile Danışmanlığı Hizmeti ülkemizde ihtiyaç haline gelmiştir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Aile danışmanlığı; aile yasası çerçevesinde gerçekleştirilen, aile bireyleri arasında yaşanan ortak problemleri çözmeye yönelik olarak yürütülen psikolojik danışmanlık hizmetidir. Bazı durumlarda ise aile bireylerinden herhangi birinin yaşadığı bir problemin etkisi tüm aileyi kapsar. Bu durumda da aile yapısının etkilenmesi nedeniyle aile danışmanlığı hizmeti devreye girer.

Aile danışmanlığı; tüm aile bireylerinin sorunların çözümü için bir araya gelmesi ile gerçekleştirilen bir psikolojik danışmanlık hizmetidir. Anne, baba ve çocuklardan oluşan aile; farklı bireyleri içerisinde barındırsa da bir bütündür. Bu sebeple aile içerisinde problem yaşayan tek bir birey olsa bile süreçten olumlu sonuçlar elde edebilmek amacıyla terapiye tüm aile bireyleri aktif olarak katılmalıdır. Bazı durumlarda çekirdek aile üyeleri ile birlikte aileye etki eden geniş aile üyeleri de (Örnek: anneanne, babaanne, dede, teyze, amca vs.) seanslara davet edilebilir.

Aile danışmanlığının işlevi; aile içindeki bireyler arası iletişim sorunları olabileceği gibi, tüm aileyi etkileyen ölüm, kronik hastalık, bir aile bireyinin evden ayrılması, aileye bir bebek ya da yeni yetişkin bir bireyin katılması, ailedeki çocuk ve ergenlerin problemleri ya da ailenin çocuklarıyla ilgili sıkıntıları, aile büyükleriyle birlikte yaşamanın getirdiği zorluklar, yakın akraba ilişkileriyle ilgili aileye yansıyan problemler, maddi sıkıntıların yol açtığı problemler, aile içi şiddet, sorunlu geçen menopoz dönemleri, cinsel sorunlar, aldatma ve aldatılma olayları, ayrılık ve boşanma süreçleri gibi konularda aile bireylerine destek vermek olabilir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞININ AMACI NEDİR?

Aile danışmanlığında amaç; sadece problem yaşayan bireye yardımcı olmak değil, tüm aileye yardım ederek aileye sağlıklı bir işlevsellik kazandırılmasını sağlayarak erdemli ve güçlü bir toplum yaratmanın gereği olan “sağlıklı aile” yapısına katkıda bulunmaktır. Ayrıca ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra aile bireylerinin hem kendilerini hem de birbirlerini tanımalarını ve birbirlerini daha iyi anlamalarını, , birbirleriyle açık ve içten bir iletişim kurabilmelerini, aile bireyleri arasında saygı, sevgi, güven ve uyumu artırmayı sağlayacak yeni beceriler kazandırmak aile danışmanlığının amaçları arasında sayılabilir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞINDA HİZMET VERİLEN ALANLAR NELERDİR?

Aile Danışmanlığı kapsamında hizmet verilen alanlar;

 • Aile İçi Çatışmalar
 • Ailede Sorun Çözme Stratejisi
 • Aldatma ve Aldatılma (Sadakatsizlik)
 • Boşanma Süreci ve Çocuk
 • Boşanma ve Boşanma Sonrası Psikolojik Destekaile_danışmanı_mehmet_ulubey_
 • Çiftlerde Uzlaşma Problemi
 • Duygusal İhmal
 • Evlilikte İletişim Sorunları
 • Aile İçi İletişim Becerilerini Kazandırmak
 • İş – Özel Hayat Arasındaki Dengesizlikler
 • Yeniden Evlenen Çiftler
 • Depresyonda Evlilik ve Aile Terapisi
 • Aile İçi Şiddet
 • Aile İçi Cinsel Taciz
 • Evlat Edinmiş Aileler
 • Anne, Baba ve Çocuk İletişimi
 • Çocukluk Ve Ergenlik Sorunları
 • Çocukların Davranış Ve Okul Sorunları
 • Çocukluk Dönemi Travmaları

Unutmayın; her aile kendi içinde özeldir. Bu nedenle sorunlarınızı diğer aileler ile kıyaslamak doğru değildir. Geç olmadan aile danışmanlığı hizmeti veren bir uzmana başvurmanız sorunlarınızın çözümüne yardımcı olabilir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞI KAÇ SEANS SÜRER?

Aile danışmanlığında görüşmelerin kaç seans süreceği çeşitli kriterlere bağlıdır. Bunlar;

 • Destek alınacak konunun niteliği
 • Terapistin destek sürecinde kullandığı yöntemler
 • Danışanın zaman açısından müsait oluşu
 • Danışanın terapistle işbirliğine açık olması
 • Danışanın ekonomik durumu vb.

Bu kriterler esas alındığında Dünya’da ve Türkiye’de terapi seanslarının ortalama 8-10 seans sürdüğü söylenebilir. Bazı durumlarda bu süre 6 ay ile 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Hatta bazı durumlarda sürenin bir yılı aşması normal olarak kabul edilmektedir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞINDA BİR SEANS NE KADAR SÜRÜYOR?

Aile danışmanlığında bir seans ortalama 1 saat sürmektedir.

 

AİLE DANIŞMANLIĞI HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde aile danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

Yorum 34

 1. meryem says:

  ah aile olmak hemde çalışmak hemde iki çocuk aynı anda olması kardeş kıskançlığı bazen kendimi sadece yorgun hissediyorum. yalnız kalmak öylece durmak ama artık öyle bir lüksüm yok çünkü anneyim. evde sürekli çocuklarımın kavgasına şahit oluyorrum eşimde bende artık nasıl yapacağımızı bilemez olduk bu yüzden malıum pandemi sebebiyle online terapi veren birini araştırırken mehmet beye denk geldik kendisi gerçekten çok başarılı çocuklar üzerinde müthiş bir etkisi var tabi bizim üzerimizde de ailecek seans yaptık ve hayatımızda nelerin eksik olduğunu sayesinde bulduk teşekkür ederiz ve kendisini herkese tavsiye ederim.

 2. pınar says:

  mehmet hocayı adananın en iyi psikoloğu olduğunu arkadaşlarımdan sürekli duyuyordum. gerçeken adana da herkesin dilinde onun başarıları söylendiğinden çok daha fazlasını ise yanına gittiğimde gördüm belki inanmayacaksınız ama gerçekten çok iyi çok farklı birisi çok teşekkür ederim.

 3. mehmet says:

  eşim temizlik hastası bende ayrılık noktasına gelmiştim artık. birlikte mehmet hocanın yanına gittik. ben artık düzelmesi imkansız sanıyordum. eşimi çok seviyordum ama birikte yaşamak bana da çocuklara da zor geliyordu. mehmet sayesinde gördük eşimin problemi çok farklıymış aslında ben görüneni görüyordum sadece neyseki mehmet sayesinde başardık
  çok teşekkür ederim hocam iyiki sizi tercih etmişim herkese de öneririrm

 4. mehmet says:

  eşimle yaşamak hiç bu kadar zor gelmemişti. kendisi temizlik hastası hatta manyağıydı onu çok seviyordum ama birlikte yaşamak çocuklara da bana da çok zor olmaya başlamıştı. neyseki mehmet hocaya denk geldik. bir an için bu problemin hiç bitmeyeceğini zannetmiştim. çok şükür ki neredeyse bitti eşim artık çok değişti bende mehmet bey sayesinde bu süreçte hep onun yanında oldum mehmet hoca öğretti bunu nasıl yapacağımı çünkü daha önce bilmiyordum gerçekten nasıl yapacağımı.

 5. ilyas says:

  boşanmak zordu yeterince ama çocuklarım daha da zor. eşimle yıllardır ayrı yatıyoruz zaten. boşanmayı hep erteliyorduk çünkü çocuklarımız çok küçüktü şimdi de öyleler aslınd ama biz artık birbirimize daha fazla katlanamıyoruz. mehmet hocaya keşke çok daha gelseydik kendisi bizi boşanmaktan alıkoyamadı ama çocuklarımın bu süreci sağlıklı geçirmesi için elinden geleni yaptı. çok şükür…

 6. bahar says:

  bana kaynanamı sevdiren adam mehmet hocam. kendisine ne kadar çok teşekkür etsem bilemiyorum. kendisi öyle güzel normalleştiriyor ki sizin kafanızda problem olmaktan çıkıyor. bana insanlığıma ve hayatıma yeni bir boyut getirdi mehmet hoca eşimle gittik ben boşanmaya kararlıydım. ama eşimi de çok seviyordum. bana ona kaynana olarak değil de sevdiğim adamı dünyaya getiren onu bu halde büyüten kaynanamdı. ben nasıl düşünmedim diyorum kendime
  şuan ailecek çok mutluyuz. ben artık kaynanamın gelini değil kızıyım artık teşekkürler mehmet hocam

 7. asya says:

  kopan bir zincirin tamir edilebileceğini asla tahmin etmezdim. bunu mehmet hoca yaptı. biz artık zincir koptu kesinlikle bunu başaramayız diyorduk. ama mehmet hocanın yargısız ve naif üslubu bunu bize öğretti. kendisi alanına o kadar hakim ki girerken asla vazgeçeceğimi düşünmüyordum. anladım ki kocamın aldatmasının yarı suçuda bana ait bende hatalarımı öğrendim o da öğrendi zaten pişmandı. çok teşekkür ederim hocam iyiki sizi tercih etmişim . şimdi çocuklarımda bizde çok mutluyuz.

 8. sare says:

  eşim çcuklarım herbiri ayrı bir problem nasıl başa çıkacağımı bilmiyordum artık. eşimle ilişkimiz yıllardır hep sorunlu eşim daha önce milyonlarca borç yaptı şimdi sigortalı bir işte çalışamıyor. ben çalışıp emekli oldum. eşim yıllardır bu kadar fedakarlık yapmama rağmen beni hep ezdi başına gelenlerin acısını benden be çocuklarımdan çıkarttı o sakin olsun sinirlenmesin diye göğüs gerdiğim problemler iki katına çıktı. çocuklar büyürken oğlum ergenliğie yeni girdi kızımın birisi girdi çıkamadı diğer kızım kendi yolunu buldu gibi diyordum ki o da başka birşeyle geliyor her defasında maddi boyuta değinmiyorum böyle kardeşkm aracılığıyla tanıştım mehmet hocayla
  mehmet hoca sayesinde artık hepsi ile nasıl baş edebileceğimi öğrendim kendisi o kadar işinin ehli ki her zaman psikoloğa gitsem eşiniz de gelmli diye beni geri gönderdiler ama gelmez biliyorum çünkü o da biliyor hayatımı cehenneme çevirenin kendisi olduğunu neyse ki mehmet hocam bunu istemedi benden hepsi ile nasıl başa çıkarım bana bunu öğretti çocuklarımı götürüyorum ama onlar da çok fayda gördüler
  çok teşekkür ederim

 9. kübra says:

  annemin ve babamın kavgalarından bıkmıştım artık. bende huzurlu bir ortamda yaşamak istiyordum. eve gizlice girmekten yemeğe beş karış suratla oturan bir anne babadan çok sıkılmıştım. bunu değiştirmek istiyordum. ne yapabilir diye internette araştırırken nihayet mehmet ulubey hocamı gördüm. kendisi adana da yaşıyordu. oraya gitmem imkansızdı. zaten gitmesi gereken de onlardı ben değildim. önce mehmet hocaya netten ulaştım. durumu anlattım gelemeceğimi söyledim başka bir imkan var mı diye sordum. online terapiyi ilk defa o zaman gördüm. kabul ettim ama ailem nasıl kabul edecekti bilgisayarı televizyona bağladım gizlice mehmet hocaya bağlandım. sanki onlar odada deüğilmiş gibi mehmet hocayla terapi yaptık. oyle anlayışlı ve işinin ehli birisi ki bunu gören annme ve babam kendiliğinden dahil oldu bile çok teşekkür ederim artık üçümüzde değiştik

 10. sinem says:

  Sorunumun ailemiz için gittikçe sıkıntı verdiğini farkettim ve yardım almaya karar verdim. 4 seans sürdü ve devam edecek Problemlerimin altından kalkabildik Aile Danışmanı Mehmet beyle beraber. Ailem için büyük bir kurtarıcı oldunuz teşekkür ederim. Samimi ve içten ve danıştığım her şeyde en doğrusunu söyledi.

 11. ferudun says:

  Zorlu bir evlilik sürecim vardı. Eşimle ayrılık noktasına geldiğimizde bir danışmana başvurarak birlikteliğimizi sona erdirmeye karar vermiştik. Tanıdığımız bir danışman olmadığından araştırmaya başladık ve Mehmet beye rastladık. Mehmet beyin, samimi olmakla birlikte seviyeli bir yaklaşımı var. Bizi sabırla, dikkatle, eleştirmeden dinledi ve klasik tavsiyelerde bulunmak yerine sorunlarımıza özel çözümler yarattı. Bazen hoşumuza gitmese de gerçekleri söylemekten vazgeçmedi. Önemli olan sonuç her ne olursa olsun bizim için hayırlı olduğunu bilmek, gerçekle yüzleşebilmek ve sorumluluk alabilmekti. Mesleki olarak güvenmemizin yanında insan olarakta kendisini çok sevdik. Herkese gönülden tavsiye ederiz.

 12. nejla says:

  Mehmet beye boşanma sürecim başlamadan önce çift terapisine gitmiştim. İnsanın doğru karar vermesinde, daha huzurlu bir hayat yaşamasında danışanını çok iyi yönlendiren ve aynı zamanda her zaman hiç çekinmeden arayabileceğiniz bir dost, arkadaş olarak hayatınızda yer alan bir aile danışmanı. Zorlu boşanma sürecini atlatmama çok yardımcı oldu, ayrıca desteğini her daim hissettirdiği için de kendisine çok teşekkür ederim. Mehmet beye gittikten sonra keşke çok daha önce gitseymişim diye düşündüm. Siz de ilişkinizde problem yaşıyorsanız veya evlilik gibi ciddi bir karar verecekseniz Mehmet beye uğramadan karar vermemenizi tavsiye ederim.

 13. Nazmiye says:

  Araştırarak gittim kendisine. Kesinlikle danışanını dinlediğini hissedebiliyorum .Biz aile terapisi için gittik. Zorlu bir süreçteydik. Gerçekten bize çok faydası oldu. 1 yıla kadar devam ettik. İnanılmaz faydasını gördük. Yönlendirmeleri kişinin özel hayatına müdahale etmeden kişisel haklarını göz önünde bulundurak daha dikkatli hareket etmesi yönlendirmesi güzeldi. Fazlasıyla çevremdeki kişileri kendisine yönlendiriyorum. Kendisini çok seviyorum.

 14. Bilal says:

  Aile terapisi de daha iyisini görmedim
  Cocugumuzla birlikte gittik aslında götürdük ama biz tedavi olduk çok da iyi oldu evin içinde huzur ve sükunet var artık biz konuşmayı birbirimizle iletişim kurmayı bilmiyormuşuz meger. Hep birlikte bunu öğrendik ama en önemlisi artık çocuğum çok mutlu
  Bunu sağlamak bizim için çok önemliydi kendisine çok teşekkür ediyorum

 15. Yiğit says:

  Söz konusu aileniz ise doktorunuz mehmet beydir. Diğer psikologları bilmem ama bu adam başka, psikolog değil sanki problem çözücü

 16. Ahmet says:

  Benim aileme benden daha fazla önem veren, beni düştüğüm çıkmazdan tutup çıkaran adam, iyi ki varsın…

 17. Mert says:

  İnsan sevdiği için kendi ailesini mahveder mi? İşte ben boyle bir adamım , ailemi seviyorum diye meger burunlarından getirmişim. Hayatlarını karartmışım.
  İllk gittiğimde soyledikleri komik gelen sonrasında htalarımı anlamamı saglayan bir pskolog.

  Amacı para kazanmak değil, işini yapmak olam adam gibi psikolog

 18. ayşegül says:

  Bence herkes psikolojik desteğe ihtiyaç duyar ve herkes bu desteği almalı diye düşünüyorum. İnsanlar bunu sadece kendisi için değil çevresine zarar vermemek için de almalı. Herkesin bir psikolojik danışmanının olmasını ve bu kişinin psikolog Mehmet bey olmasını tavsiye ederim. Kendimi tanımamda ve sorunlarımı çözmemde çok yardımcı oldu. İlgisi için kendisine çok teşekkür ederim.

 19. özge karaca says:

  Merhabalar herkese. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben normalde yorum yazmayı seven bir insan değilim. Ancak mehmet beyle olan seanslarımın ve bu sürecin gelinen son noktası itibariyle pozitif ve umut dolu bir şekilde değişmemin etkisiyle de birlikte içimdekileri paylaşmak istedim. Çok detaya girmek istemiyorum. O yüzden kısa ve öz tutup hakikati paylaşmak benim için daha uygun olacaktır.
  Kendisiyle bir arkadaşım aracılığıyla tanışmış olup gönül rahatlığıyla hemen danışanı oldum. Telefonda konuşurken, mesajlaşırken yada yüz yüze olsun, inanın mehmet beyin sıcak, samimi ve içten oluşu hemen sizi etkiliyor zaten. Üzerine bir de alanında ki uzmanlığı ve metodu girince işin içine, içinizi güven ve huzur duyguları kaplıyor. Temmuz’un ortasından beri kendisiyle periyodik bir görüşmemiz var. Ne zaman seansım olsa sanki oyun oynamaya giden bir çocuk edasıyla gittim, seans öncesi günleri de hep ipler çeker oldum. Artık ilerleyen süreçler için kendisine gözüm kapalı güvenir hatta kefil bile olurum yeni danışanlarına. Gönül rahatlığıyla kendisine danışabilirsiniz.

 20. emre mekin says:

  Tavsiye üzerine ve yapılan yorumlardan fikir edinerek tercih ettim. Benim çok fazla, kaygılarım korkularım vardı. Biraz paniktim, destek almak için gittim. Hayata dair kaygım vardı, geç saatlerde eve gelmek beni korkutuyordu. Aynı zamanda geleceğe dair kaygılarım vardı. Nasıl olacak,nasıl geçecek,nasıl geçineceğiz diye kaygılarım vardı.Bununla ilgili destek almak için gittim. Mehmet Bey’in benimle konuşmaları,anlatımları ve önerilerini uyguladım,iyi geldi.Biraz daha rahatlamış durumdayım, hocamdan memnunum.Gerçekten çok iyi bir dinleyici, analiz ediyor, seans hemen bitsin diye bir beklentisi yok.Telefonla iletişim halindeyim.Seansa gitmesem dahi telefonla görüşüp rahatlayabiliyorum.Memnunum yakınlarıma da tavsiye ederim.Anksiyetesi,kaygıları ve korkuları olan herkese tavsiye ederim.

  • tavsiyeniz için çok teşekkür ederiz. yorumlarınız biizm için motive edici , danışanlarımız içinde cesaret verici oluyor. tavsiye ettikleriniz içinde ayrıca teşekkür ederim.

 21. meryem azure says:

  Psikolog Mehmet Bey’e ilk olarak çift terapisi için gittik, sonrasında ben anksiyete problemim için de görüşmeye devam ettim. Bireysel olarak bulunduğum noktaya çok farklı yerlerden de bakabilmemi, bakış açılarımın oluşma sebebini, bir sonraki adımı direktif vermeden kendi yolumu bularak netleştirmemi sağladı. Çift olarak ise birbirimizi daha iyi anlamamızı ve davranışlarımızın derinindeki sebepleri görebilmemizi, böylece problemlerimizi nasıl çözebileceğimizi öğrenmemizi sağladı.

 22. ibrahim erkul says:

  Öncelikle mehmet ulubey’e çok teşekkür ederim. Profesyonel Yaklaşımları ve süreci Özenle takip etmesi sayesinde çok fayda elde ettim. Yaşadığım bir travma üzerine görüşme sağladık ve bu travmanın bende farklı sonuçlar doğurduğunu anlamamı ve bunu yönetmemi sağladı.
  İş hayatımda, aile hayatımda ve sosyal hayatımda bir çok olumlu sonuç elde ettim.
  Kendime güven eksikliğimde ve dikkat dağınıklığı sorunuma da olumlu etkileri oldu.
  Tavsiye üzerine tanıştım ve bende herkese tavsiye ediyorum ve tekrar teşekkür ediyorum.

 23. ceren says:

  Psikoterapist mehmet bey ile evliliğimle ilgili destek almak için görüşmelerim başladı. Önce eşimle sonrasında bireysel olarak destek aldım ve almaya devam ediyorum. 1 yıldır hayatımda bir şeyler olumlu olduysa mehmet beyin fikirlerime katkısı sayesindedir. Öfkemi kontrol edebiliyorum, kendime değer vermeye başladım, bir hata varsa bende de olabiliri düşünüyorum. Çok rahat ve anlaşılır görüşmeler gerçekleşiyor. Örnekleri, benzetmeleri yerinde ve etkileyici.. Her görüşme başlangıcında yine rahatlayacağımı, sırtımdan bi yük atacağımı bilerek görüşmeye başlıyorum. Ve her seans sonrası mutlu ve hafiflemiş ayrılıyorum. Hiç aksi olmadı. güvenle tavsiye ederim

 24. aysu melit says:

  Uzun zamandır hem çift hem de bireysel olarak terapilerimize devam etmekteyiz. uzman aile danışmanı mehmet beyin seans sürelerinde göstermiş olduğu hassasiyeti ve zaman kısıtlamasının olmayışı, sorunların çözülmesine yönelik vermiş olduğu örneklemeleri ve özellikle ilk seanslarda paylaştığımız en ince detayları bile hatırlaması bizi son derece memnun ediyor. İnsanın kendisiyle yüzleşmesi adına yapmış olduğu yorumları ve samimi yaklaşımı memnuniyetimizin daha da artmasına neden oluyor. Bu süreçlerin zorlu ve uzun olduğunun bilincinde bireyler olarak kendisiyle yol almaktan son derece mutluyuz. Biz de terapist arayış sürecimizde buradaki yorumlar üzerinden yola çıkarak kendisine ulaştığımız için sizlere de ışık olur düşüncesiyle bu yorumumuzu sizinle paylaşmak istedik. Hepimize şifa olması dileğiyle..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir