Evlilik Öncesi Danışmanlık

Genel olarak bizden önceki kuşaklardan aldığımız ilişki kalıplarıyla mevcut aile ilişkilerimizi devam ettirmeye çalışırız. Oysaki insan ilişkileri dinamiktir ve sürekli bakım gerektirir. İçinde bulunulan zaman, bireylerin kişilik özellikleri ve beklentileri, geçmiş birikimler, kültürel özellikler gibi birçok durumdan etkilenir.

Çiftlerin her birinin kendi ailesini kurmadan önce bir kök ailesi vardır. O kök aileden edindiği alışkanlıklar, ritüeller, ilişki kalıpları, beklentileri, dünya anlayışı vb. vardır. Birey yeni bir aile kuracağı zaman kök ailesinden getirdiği özellikleri ilişkisine taşır. Bu özellikler iki kişi arasında harmanlanıp yeni bir form alır. Bu yeni formu oluşturmak zaman ve emek gerektirir. Bu noktada çiftlerin zaman zaman destek alması önemli bir ihtiyaçtır.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK NEDİR?

Çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, kişisel ve ortak hedeflerini belirlemeleri, açık ve etkili iletişim biçimlerini öğrenmeleri, problem çözme becerilerini edinmeleri doyum sağlanan evliliğin ön koşuludur. Bu ön koşulların sağlanması da evlilik öncesi danışmanlık ile sağlanır.

Evlilik öncesi danışmanlığı; çiftleri evliliğe hazırlamak ve boşanma oranlarını düşürmek amacıyla evlilik hazırlığında olan çiftlere sunulan psikolojik danışmanlık hizmetidir.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIĞININ AMACI NEDİR?

Evlilik öncesi danışmanlıkta temel amaç; iki bireyi evli bir çift olma konusunda doğru bilgilendirmek,  çiftleri psikolojik açıdan evliliğe hazırlamak ve gerekli olduğunda bazı bireysel ve çift becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Çiftler bazı çatışma durumlarında bir uzmana gitmek yerine çevrelerindeki aile büyüklerinden evlilik konusunda yardım alma yolunu seçmektedir. Ancak evlilik öncesi danışmanlık; profesyonel bir süreçtir, gelişigüzel bir konuşma ya da akıl verme işi değildir ve evlilik öncesi danışmanlığı sadece evlilik öncesi danışmanlık uzmanı (psikoterapist, psikolog, psikolojik danışman, aile danışmanı vb.) tarafından gerçekleştirebilir.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIKTA TERAPİ SÜRECİ NASILDIR?

Evlilik öncesi danışmanlıkta ideal olan, çiftin psikolojik seanslara birlikte katılmasıdır. Çünkü, birlikte yapılan psikoterapi seansları, çiftin birbirlerini tanımalarına, ilişkilerini anlamalarına, olası sorunlarını ve çözüm yollarını görmelerine imkan tanır. Ancak bazı durumlarda, evlilik öncesi danışmanlık bireysel olarak başvurulan bir yol da olabilir. Mesela, taraflardan biri evlenmek konusunda kesin kararlıyken diğer taraf birtakım endişeler yaşıyorsa ve bu endişeler, karşı tarafın tutumlarından değil de kişinin kendi içindeki evlilik korkusundan kaynaklanıyorsa, bireysel psikolojik danışmanlık daha faydalı olacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık, eğitici bir süreçtir. Çiftler ya da bireyler, psikolojik danışmanlık sürecinde kendileriyle, partnerleriyle, ilişkileriyle ve evlilikle ilgili birçok yeni bilgi ve bakış açısı kazanırlar.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIĞIN HEDEFİ NEDİR?

Evlilik öncesi danışmanlığının en önemli konularından biri iletişimdir. İletişim becerileri gelişmiş bir çift, ortaya çıkan sorunları tartışmak ve çözmek konusunda iletişim becerileri gelişmemiş çiftlere kıyasla çok daha başarılı olmaktadır. Evliliğin olmazsa olmazı güven duygusunu sağlayan da iyi bir iletişimdir. Psikoterapi Seansları sırasında hedeflere ulaşırken ilk yapılması gereken, taraflar arasında her iki tarafın da kendini uygun yollarla ifade edebildiği ve karşısındakini anlama çabası içinde olduğu sağlıklı bir ilişkinin geliştirilebilmesidir.

Özetle ’’Evlilik öncesi danışmanlık sürecinin kalbi, sağlıklı iletişim kurabilmektir.’’ diyebiliriz.

Evlilik öncesi danışmanlıkta çiftlerin, var olan sorunlarını, yaşanan süreç ile ilgili problemlerini, alınması gereken sorumlulukların yarattığı korkularını, evlilikte oluşabilecek sorunların endişelerini karşılıklı olarak paylaşması ve bunlarla nasıl baş edilebileceğinin öğrenilmesi amaçlanır. Problemlerin çözümü, iletişim becerileri, iş bölümünün yapılması, ev işlerinin dağılımı, ev ekonomisinin idare edilmesi, bütçe düzenlenmesi, cinsellik, alışkanlıklar, arkadaşlar, ebeveynlikle ilgili sorumlulukların paylaşılması evlilik öncesi danışmanlıkta çalışılan başlıca konulardır. Asıl hedef, çiftlerin karakterlerine ve kişiliklerine göre çözüm yolları bulmaktır. Böylece çiftler evliliğe giden bu yolda daha mutlu ilerlerler.

Evlilik öncesi danışmanlığın bir diğer hedefi, evlilikte ortaya çıkabilecek sorunları önlemektir. Önlem almanın yolu ise; olası sorunları konuşmak, yok sayılan, göz ardı edilen olasılıkları ele almak ve değerlendirmektir. Evlilik sürecinde çiftler bazen pozitif ihtimallere aşırı odaklandıkları için negatif ihtimalleri görememekte, bazen de endişelerine çok fazla odaklanıp pozitif olasılıkları görememektedir. Evlilik öncesi danışmanlıkta gerçekçi bir değerlendirmeyle, her iki taraf için de, olası zorluk ve güzellikler ele alınır.

Evlilik öncesi danışmanlık aynı zamanda, ilişkinin daha doyum verici hale gelmesi için çalışır. Psikolojik danışmanlık ya da psikoterapi, sadece sorunlu durumlarda başvurabileceğimiz bir yol değil, var olan iyi bir durumu daha iyi hale getirmek için de başvurabileceğimiz bir yoldur. Bu yüzden, “Bizim doyum verici bir ilişkimiz var; bunu daha iyi hale nasıl getirebiliriz?” sorusu da evlilik öncesi danışmanlık hizmetinin kapsamında ele alınır.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIKTA HİZMET VERİLEN ALANLAR NELERDİR?

Evlilik öncesi danışmanlık kapsamında hizmet verilen alanlar;

 • Eşler arası sağlıklı iletişimin sağlanması,evlilik_öncesi_danışmanlık_mehmet_ulubey
 • Evlilikle ilgili beklentilerin karşılıklı olarak ifade edilmesi ve netleştirilmesi,
 • İş yaşantısı ile ilgili beklentilerin karşılıklı netleştirilmesi,
 • Akademik geleceğin karşılıklı planlanması,
 • Cinselliğe bakışın konuşulması,
 • Çocuk yapma zamanı ve çocuk sayısıyla ilgili beklentilerin ifade edilmesi,
 • Çocuk yetiştirme tarzlarıyla ilgili düşüncelerin ifade edilmesi,
 • Boş zaman ve tatillerle ilgili beklentilerin netleştirilmesi,
 • Rol dağılımıyla ilgili beklentilerin ele alınması,
 • Her iki tarafın aileleri ile ilişkilerin konuşulması,
 • Emeklilik ya da yaşlılıkla ilgili beklentilerin konuşulması,

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey, çiftlerin evliliğe giden yolda birbirleriyle olan sıkıntılarını ve evlilik sürecinde yaşanacak korkuların giderilmesinde sizlere yol gösterici rehber olmakta ve karakterinize ve kişiliğinize uygun çözümler sunmaktadır.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde çift danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey’den Direk Randevu İçin: 0533 644 22 18

 

 

Yorum 2

 1. Avatar Eric says:

  2 yıldır nişanlıyım. bazen sıkıntılarımız oluyor ve evlenme konusunda çok kararsızım. dogru karar vermek için ne yapmalıyım?

  • Psikoterapist Mehmet ULUBEY Psikoterapist Mehmet ULUBEY says:

   merhablar evlilik tüm hayatımızı şekillendiren belkide değiştiren bir durum . bu konuda çok hassas olunması gerektiğine inananlardanım. bu şkeilde bir iki kelime ile değilde bir uzman desteği alamnızı tavsiye ederim. randevu almak için 05336442218 nlu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir