Evlilik Öncesi Danışmanlık

Genel olarak bizden önceki kuşaklardan aldığımız ilişki kalıplarıyla mevcut aile ilişkilerimizi devam ettirmeye çalışırız. Oysaki insan ilişkileri dinamiktir ve sürekli bakım gerektirir. İçinde bulunulan zaman, bireylerin kişilik özellikleri ve beklentileri, geçmiş birikimler, kültürel özellikler gibi birçok durumdan etkilenir.

Çiftlerin her birinin kendi ailesini kurmadan önce bir kök ailesi vardır. O kök aileden edindiği alışkanlıklar, ritüeller, ilişki kalıpları, beklentileri, dünya anlayışı vb. vardır. Birey yeni bir aile kuracağı zaman kök ailesinden getirdiği özellikleri ilişkisine taşır. Bu özellikler iki kişi arasında harmanlanıp yeni bir form alır. Bu yeni formu oluşturmak zaman ve emek gerektirir. Bu noktada çiftlerin zaman zaman destek alması önemli bir ihtiyaçtır.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK NEDİR?

Çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, kişisel ve ortak hedeflerini belirlemeleri, açık ve etkili iletişim biçimlerini öğrenmeleri, problem çözme becerilerini edinmeleri doyum sağlanan evliliğin ön koşuludur. Bu ön koşulların sağlanması da evlilik öncesi danışmanlık ile sağlanır.

Evlilik öncesi danışmanlığı; çiftleri evliliğe hazırlamak ve boşanma oranlarını düşürmek amacıyla evlilik hazırlığında olan çiftlere sunulan psikolojik danışmanlık hizmetidir.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIĞININ AMACI NEDİR?

Evlilik öncesi danışmanlıkta temel amaç; iki bireyi evli bir çift olma konusunda doğru bilgilendirmek,  çiftleri psikolojik açıdan evliliğe hazırlamak ve gerekli olduğunda bazı bireysel ve çift becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

Çiftler bazı çatışma durumlarında bir uzmana gitmek yerine çevrelerindeki aile büyüklerinden evlilik konusunda yardım alma yolunu seçmektedir. Ancak evlilik öncesi danışmanlık; profesyonel bir süreçtir, gelişigüzel bir konuşma ya da akıl verme işi değildir ve evlilik öncesi danışmanlığı sadece evlilik öncesi danışmanlık uzmanı (psikoterapist, psikolog, psikolojik danışman, aile danışmanı vb.) tarafından gerçekleştirebilir.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIKTA TERAPİ SÜRECİ NASILDIR?

Evlilik öncesi danışmanlıkta ideal olan, çiftin psikolojik seanslara birlikte katılmasıdır. Çünkü, birlikte yapılan psikoterapi seansları, çiftin birbirlerini tanımalarına, ilişkilerini anlamalarına, olası sorunlarını ve çözüm yollarını görmelerine imkan tanır. Ancak bazı durumlarda, evlilik öncesi danışmanlık bireysel olarak başvurulan bir yol da olabilir. Mesela, taraflardan biri evlenmek konusunda kesin kararlıyken diğer taraf birtakım endişeler yaşıyorsa ve bu endişeler, karşı tarafın tutumlarından değil de kişinin kendi içindeki evlilik korkusundan kaynaklanıyorsa, bireysel psikolojik danışmanlık daha faydalı olacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık, eğitici bir süreçtir. Çiftler ya da bireyler, psikolojik danışmanlık sürecinde kendileriyle, partnerleriyle, ilişkileriyle ve evlilikle ilgili birçok yeni bilgi ve bakış açısı kazanırlar.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIĞIN HEDEFİ NEDİR?

Evlilik öncesi danışmanlığının en önemli konularından biri iletişimdir. İletişim becerileri gelişmiş bir çift, ortaya çıkan sorunları tartışmak ve çözmek konusunda iletişim becerileri gelişmemiş çiftlere kıyasla çok daha başarılı olmaktadır. Evliliğin olmazsa olmazı güven duygusunu sağlayan da iyi bir iletişimdir. Psikoterapi Seansları sırasında hedeflere ulaşırken ilk yapılması gereken, taraflar arasında her iki tarafın da kendini uygun yollarla ifade edebildiği ve karşısındakini anlama çabası içinde olduğu sağlıklı bir ilişkinin geliştirilebilmesidir.

Özetle ’’Evlilik öncesi danışmanlık sürecinin kalbi, sağlıklı iletişim kurabilmektir.’’ diyebiliriz.

Evlilik öncesi danışmanlıkta çiftlerin, var olan sorunlarını, yaşanan süreç ile ilgili problemlerini, alınması gereken sorumlulukların yarattığı korkularını, evlilikte oluşabilecek sorunların endişelerini karşılıklı olarak paylaşması ve bunlarla nasıl baş edilebileceğinin öğrenilmesi amaçlanır. Problemlerin çözümü, iletişim becerileri, iş bölümünün yapılması, ev işlerinin dağılımı, ev ekonomisinin idare edilmesi, bütçe düzenlenmesi, cinsellik, alışkanlıklar, arkadaşlar, ebeveynlikle ilgili sorumlulukların paylaşılması evlilik öncesi danışmanlıkta çalışılan başlıca konulardır. Asıl hedef, çiftlerin karakterlerine ve kişiliklerine göre çözüm yolları bulmaktır. Böylece çiftler evliliğe giden bu yolda daha mutlu ilerlerler.

Evlilik öncesi danışmanlığın bir diğer hedefi, evlilikte ortaya çıkabilecek sorunları önlemektir. Önlem almanın yolu ise; olası sorunları konuşmak, yok sayılan, göz ardı edilen olasılıkları ele almak ve değerlendirmektir. Evlilik sürecinde çiftler bazen pozitif ihtimallere aşırı odaklandıkları için negatif ihtimalleri görememekte, bazen de endişelerine çok fazla odaklanıp pozitif olasılıkları görememektedir. Evlilik öncesi danışmanlıkta gerçekçi bir değerlendirmeyle, her iki taraf için de, olası zorluk ve güzellikler ele alınır.

Evlilik öncesi danışmanlık aynı zamanda, ilişkinin daha doyum verici hale gelmesi için çalışır. Psikolojik danışmanlık ya da psikoterapi, sadece sorunlu durumlarda başvurabileceğimiz bir yol değil, var olan iyi bir durumu daha iyi hale getirmek için de başvurabileceğimiz bir yoldur. Bu yüzden, “Bizim doyum verici bir ilişkimiz var; bunu daha iyi hale nasıl getirebiliriz?” sorusu da evlilik öncesi danışmanlık hizmetinin kapsamında ele alınır.

 

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIKTA HİZMET VERİLEN ALANLAR NELERDİR?

Evlilik öncesi danışmanlık kapsamında hizmet verilen alanlar;

 • Eşler arası sağlıklı iletişimin sağlanması,evlilik_öncesi_danışmanlık_mehmet_ulubey
 • Evlilikle ilgili beklentilerin karşılıklı olarak ifade edilmesi ve netleştirilmesi,
 • İş yaşantısı ile ilgili beklentilerin karşılıklı netleştirilmesi,
 • Akademik geleceğin karşılıklı planlanması,
 • Cinselliğe bakışın konuşulması,
 • Çocuk yapma zamanı ve çocuk sayısıyla ilgili beklentilerin ifade edilmesi,
 • Çocuk yetiştirme tarzlarıyla ilgili düşüncelerin ifade edilmesi,
 • Boş zaman ve tatillerle ilgili beklentilerin netleştirilmesi,
 • Rol dağılımıyla ilgili beklentilerin ele alınması,
 • Her iki tarafın aileleri ile ilişkilerin konuşulması,
 • Emeklilik ya da yaşlılıkla ilgili beklentilerin konuşulması,

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey, çiftlerin evliliğe giden yolda birbirleriyle olan sıkıntılarını ve evlilik sürecinde yaşanacak korkuların giderilmesinde sizlere yol gösterici rehber olmakta ve karakterinize ve kişiliğinize uygun çözümler sunmaktadır.

 

ÇİFT DANIŞMANLIĞI HİZMETİNİ ONLINE TERAPİ OLARAK ALABİLECEĞİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey son yıllarda oldukça popüler olan e-terapi & Online Terapi uygulamalarına başlayarak danışanları ile oldukça başarılı sonuçlar elde etmiştir ve etmeye devam etmektedir.

Sizde evinizin rahatlığında, randevu kaçırdım derdi olmadan, istediğiniz anda, hızlı ve güvenilir bir şekilde çift danışmanlığı hizmeti almak isterseniz hemen Uzman Psikolojik Danışman & Aile Danışmanı Mehmet Ulubey ile görüşebilirsiniz.

 

Uzman Psikolojik Danışman Mehmet Ulubey’den Direk Randevu İçin: 0533 644 22 18

 

 

Yorum 14

 1. erdem says:

  ben çok titiz bir beyim tamam aşk sevgi bir yere kadar güzel ama birbirimizi ne kadar tanıyoruz acaba bunu anlamanın en iyi yolu tabiki psikoloğa gitmektir. insan evlilikten korkuyor bazen ya evlenince herşey değişirse diye bu yüzden bizde gittik sevgilimle hatta evlenme teklifini mehmet beyin ofisinde yaptım çünkü bize çok şey katettik biz önce kendimizi tanımıyoruz ki karşımızdakini tanıyalım bu yüzden çok teşekkür ederiz herşeyin başındayken başardığımızı düşünüyorum…

 2. ayşe says:

  sevgilimle ilişkimiz çok güzeldi ama zamanla bir sıkıntı var. sevgilim sürekli değişik kızları takip ediyor hani orası burası açık derler ya ve ben ne yapacağımı bilemiyorum. ona güvenmelimiyim bilmiyorum. benimle ise sürekli evlenmekten bahsediyor. bana yardımcı olun lütfen ne yapacağımı şaşırdım mehmet bey ona güvenmem söz konusu mu acaba

 3. ilknur says:

  evlenmek istiyorum sevgilime güvenmiyordum. çünkü kendisi iddia oynuyor sürekli ve bu konuda bana hep y alan söylüyor. ayrılığı kabul etmiyor. bende vazgeçmek istemiyorum ama evlenmekde büyük risk galiba ne yapmam gerekiyor mehmet bey bana yardım edermisiniz.

  • cemil engin says:

   sakın bu alışkanlıktan vazgeçmeden evlenmeyin pişman olur ve maddi güçlüklerin içinde bulursunuz kendinizi.

  • cemile engin says:

   sakın bu alışkanlıktan vazgeçmeden evlenmeyin pişman olur ve maddi güçlüklerin içinde bulursunuz kendinizi.

 4. mert says:

  sevgilimle çok güzel giden bir ilişkimiz var ama illa da evlenelim diyor. ben ise evlenmek istemiyorum. onun ise en büyük hayali bunun için ondan vazgeçmek te istemiyorum ama o istedikçe evlenesim de gelmiyor. du mehmet bey ile tanışana kadar. segilim beni ona götürdü ilk başta saçma bulmuştum ama gerçekten kendime inanamadım beni anlamasına benim bile farkına vardığım problemlerim olduğuna birlikte eşim ve hep beraber çözdük evlilikle ilgili bütün korkularımdan kurtuldum şimdi benden en az onun kadar istiyorum.

 5. nilay says:

  evleniyorum ama korkuyordum evlenmekten mutsuz olmaktan herşeyden korkuyordum. en çok da cinsellikten neyse ki mehmet bey duyduğum en iyi psikoloktu sevgilim ise ısrar ediyordu evlenelim diye beraber gittik onun isteği üzerine çok da iyi yaptık mehmet beyi tanıdığıma çok sevindim o kadar güzel çözüyor ve anlıyor ki bunu nasıl yaptığını anlamıyorsunuz bile ….
  herkese tavsiye ediyorum.

 6. cansu says:

  nişanlıyım evleniyorum ama hala kendime güvenmiyorum. sanki kocam beni beğenmeyecek her açıdan mükemmel olmam gerekiyormuş gibi düşünüyorum. mehmet beyle nişanlım tanıştırdı. eksik benlik algısı varmış bende aşk ın sevginin sadece çok güzel olan kadınlara ait olduğunu sanardım ve kendimi asla güzel bulmazdım nişanlımın beni nasıl sevdiiğini sorgular sürekli evlilikten korkardım bu yüzden mehmet beyle tekrar aynaya baktım ne kadar güzel olduğumu farkettirdi bana zaten öyle bir adam ki onun odasına girdiğiniz düşüncelerle çıktığınız düşünceler aynı değil asla bunu nasıl yaptığını anlamıyorsunuz bile çok teşekkür ederim kendime yeni bir boyut kazanmama vesile oldu.

 7. gökhan says:

  insan evlilikle ilgili yıllardır o kadar çok şey duyuyor ki bazen ne kadar severseniz sevin korkulu rüyanız oluyor. nişanlım evlenmek üzereydim ama ne onsuz yapabiliyorum ne de onunla evlenebiliyorum. evlilik denince afakanlar basıyordu sanki mehmet bey kendisi o kadar güzel dinliyor ki hatta sanki yanına girdiğinizde büyülenmiş gibi çıkıyorsunuz dışarıya o yanına girdiğiniz halinizle çıktığınız haliniz siz değilsiniz sanki hayat çok tuhaf gerçekten mehmet daha da tuhaf öyle farklı yerlerden yakalıyor ki sizi aa ben bunu neden hiç düşünmedim diyorsunuz. kendisine bayıldım nişanlımı da götürüyorum birçok şeyi birlikte aştık teşekkür ederim.

 8. Dilek says:

  Mehmet bey sizi gerçekten dinleyen bir psikolog ve bence bu cok önemli.cünkü sizi kafasında oturtmus oldugu kalıplara ilk 20 dakikada sokup sonrasında sadece kendi görüşleri cercevesinde zaman geçiren bir psikolog değil zaten bu sekilde gerçek bir tedavi sürecine giremezsiniz. Mehmet bey sizi yargılamadan suc sizdeymiş gibi sizde bir problem varmış gibi hissettirmez sizi o noktaya ne getirdi onu anlamaya çalışır.Kendimi rahat hissettiğim içinde daha açık dürüstçe paylaşabildim sıkıntılarımı filtreleme ihtiyacı hissetmeden.bu da tedaviyi asıl başlatan şey oldu sanırım.gerçekten iyi bir psikolog ve pek çok açıdan bakabilen biri tek bir akıma saplanıp kalmamış.Anlaşılmaya ihtiyaç duyan yargılanmaktan bıkmış gerçekten iyileşmek isteyen insanlara Mehmet bey kesinlikle tavsiyemdir.Tesekkurler Mehmet bey..

 9. Kevser says:

  Az kalsın evlenemiyordum. Nişanlımın evlilik fobisi vardi. Resmen evlilikten korkuyor adam. Ne yapacağımı düşünüyor sun acaba dedim ama yok nerdeyse baz geçecek kaçacak delik arıyordu. Tuttum bunu kolundan Mehmet Ulubey hocam a götürdüm. Sonunda evlenme teklifini yeniden kendi isteğiyle yaptı ve evleniyoruz
  Teşekkür ederim Mehmet Ulubey hocam

 10. Eric says:

  2 yıldır nişanlıyım. bazen sıkıntılarımız oluyor ve evlenme konusunda çok kararsızım. dogru karar vermek için ne yapmalıyım?

  • merhablar evlilik tüm hayatımızı şekillendiren belkide değiştiren bir durum . bu konuda çok hassas olunması gerektiğine inananlardanım. bu şkeilde bir iki kelime ile değilde bir uzman desteği alamnızı tavsiye ederim. randevu almak için 05336442218 nlu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir